چگونه برای کسب و کارمان، برنامه بازاریابی دیجیتال طراحی کنیم؟

آیا تجارت و کسب و کار شما دارای طرح و برنامه  بازاریابی دیجیتال هست؟!

اجرا و انجام یک تجارت  و کسب و کار  با بسیاری از فراز و نشیب ها و احتیاجات همراه است و با نیازها و مشکلات خودش همراه است.

در کسب و کارهای نو و جدید امروزی، یک وظیفه ی مهم، بازاریابی است خصوصا بازاریابی دیجیتالی. وجود  و توسعه یک برنامه بازاریابی قابل اجرا، برای موفقیت ضروری است.

نکته جالب این است که درک بازاریابی دیجیتال می تواند یک چالش بزرگ برای صاحبان کسب و کار باشد.

برنامه بازاریابی دیجیتال

برای ایجاد یک طرح بازاریابی دیجیتالی مؤثر، تخصص لازم است. فرایند برنامه ریزی بازاریابی دیجیتال، در بلند مدت، یک سرمایه گذاری بزرگ محسوب می شود. برنامه ریزی بازاریابی مانند یک ” اهرم فشار” می باشد.

عدم تمرکز بر بازاریابی دیجیتالی برای کسب و کار، یک اشتباه است. شرکت ها می توانند با برنامه بازاریابی دیجیتال مناسب، درآمد کسب و کار خود را  تا  2 برابر  نسبت به درآمد یک کارمند افزایش دهند. حتی روند رشد سایر شاخص ها نیز می تواند دو برابر گردد. عدم وجود برنامه ای برای حمایت از این تمرکز، به معنای فعالیت بدون استراتژی و حتی چشم انداز است و نتیجه، عملکردی ضعیف  را در پی خواهد داشت.

در اینجا 7 مرحله برای ایجاد طرح بازاریابی دیجیتال را مطرح می کنیم که باعث نتیجه بهتر خواهد شد:

  1.به سیستم بازاریابی فکر کنید نه به وب سایت!

اولین گام این است که فکر کردن به سایت تان را به عنوان یک مفهوم  دائمی و وابسته  قطع کنید. وب سایت تنها یک بخش از کل سیستم بازاریابی است. ساخت و طراحی وب سایت  به خودی خود تاثیر زیادی در کسب و کار شما نخواهد داشت. ایجاد سیستم بازاریابی دیجیتال خوب، بسیار موثرتر خواهد بود. یک سیستمی که به خوبی، مدیریت شود.

وب کاربر دیجیتال مارکتینگ|بازاریابی اینترنتی

به همین دلیل است که شما نیاز به تنظیم اهداف تان و مرتب کردن آنها دارید. با ردیابی معیارهای زیر، شروع کنید:

 • ترافیک کاربرهای فعال

ترافیک سایت باید مرتب بررسی شود. شما می توانید عملکرد ترافیک سایت خود را با ابزار بسیار قوی و حرفه ای  Google Analytics مشاهده کنید. به دنبال کاربران فعال تان و مخاطبان تان بگردید، تا متوجه تعداد کلیه ی بازدیدکنندگان سایت تان شوید.

 • مخاطب ها

هر ترافیک به خودی خود برای شما ارزش محسوب نمی شود. ترافیکی از مخاطبان واقعی، برای تان ارزشمند است. تبدیل بازدیدکنندگان به مخاطبین نشان می دهد که شما باعث جذب ترافیک مربوطه شده اید و این یک نکته ی مثبت محسوب می شود. و سپس مخاطبین را در سیستم بازاریابی ایمیل، هدایت و یا ردیابی کنید.

 • مشتری ها

تبدیل مخاطبین به مشتریان ارزشمند است و نشان می دهد که شما  به درستی، باعث جذب مخاطبین شده اید. شما می توانید تعداد این تبدیل را  در سیستم حسابداری یا CRM خود بدست آورید.

 • ارجاعات

پیاده سازی یک نظرسنجی خالص و طبیعی برای شناسایی اینکه مشتریان ممکن است چه توقعاتی داشته باشند و این که چه کسانی نیاز به پشتیبانی بیشتر دارند، را در نظر بگیرید. یک سیستم بازاریابی  سالم و قوی، با معیارهای فوق، رشد خواهد کرد.

2.بهترین مشتریان خود را انتخاب کنید و مناسب ترین پیشنهاد را به نیاز آنها ارائه دهید.

در اول هر کسب و کار موفق، هیچ کس، هدف نیست. شما باید یک سیستم بازاریابی عمومی ایجاد کنید که روی گروه های عمومی متمرکز باشد. این نخستین گام حیاتی شما در توسعه طرح بازاریابی دیجیتال است. و باید محصول یا سرویس شما، ارزش و خدمات بیشتری نسبت به بقیه ی رقبا، ارائه دهد. راه هایی برای شناخت بهترین مشتریان وجود دارد:

 • بخش ها

شما می توانید با استفاده از رفتار، جمعیت شناسی، اطلاعات خاص شرکت، روانشناسی و جغرافیایی، سیستم بازار یابی تان را بخش بندی کنید. شما می خواهید یک گروه بزرگ، در حال رشد و رقبای کمتری پیدا کنید. همچنین، به طور متوسط ​​سودآوری هر بخش را در نظر بگیرید. شما باید مخاطبان، اهداف،مهارت ها، سلایق و محیط زیست را شناسایی کنید.

 •  شخصیت و ویژگی افراد

ویژگی افراد به شما اجازه می دهند که به موضوع نگاهی عمیق تر پیدا کنید و هدفتان را راحت تر تصور کنید. شما باید چگونه عمل کردن مخاطبان، اهداف،مهارت ها، سلایق و محیط زیست را شناسایی کنید. این یک تصویر از هدف مشتریان شما می سازد که احساس می کنید واقعی است.

 • مرحله ی چرخه ی زندگی

چرخه زندگی مشتری، را درک کنید و روی آن تمرکز نمایید. با یک تماس اولیه، این چرخه آغاز می شود. شما چشم انداز و اهداف خود را دنبال می کنید. مطمئن شوید که پیشنهاد های درست را در زمان مناسب به او ارائه می دهید.  

 • وظایفی که باید انجام شوند

تمرکز بر روی وظایفی که مشتری نیاز به انجام آن ها دارد راه دیگری برای جذب مشتری است.

برنامه بازاریابی وب کاربر

در این جا دو نوع وظیفه برای انجام وجود دارد : وظیفه ی اصلی و وظایف مرتبط.

کارکرد ( الزامات / هدف ها ) و همچنین بقیه ی نیاز ها ( عاطفی ، شخصیتی ، اجتماعی) برای هر شغل وجود دارد. تمرکز روی شغل به شما این اجازه را می دهد که درک کنید کدام وظیفه از بقیه مهم تر و کدام وظیفه از همه سخت تر است. سپس می توانید مشکل مشتری را، با محصول یا سرویس تان حل کنید.

3.پیدا کردن خود را آسان کنید.

پیدا کردن خود را برای مردمی که می خواهند شما را پیدا کنند آسان کنید. رشد تجارت از طریق بازاریابی دیجیتال در ارتباط با  تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت به مشتریان سودآور، یکی از عوامل با اهمیت است. وب سایت به خودی خود یک فاکتور بزرگ در تبدیل بازدید کنندگان است. شما به ایجاد یک سیستم تولید ترافیک و رشد در بازدیدکنندگان نیاز دارید. برای برقراری ارتباط  با مشتریان و چشم انداز آن ها ، شما باید بخشی از دنیای آنها شوید تا به خوبی بتوانید همه ی جوانب را بسنجید.

 • تبلیغات

سریع ترین راه برای رسیدن و دستیابی به چشم انداز مورد نظرتان این است که به تبلیغات بپردازید.

 • هدف گذاری مجدد

 98 درصد بازدید کنندگان وبسایت ها به مشتری تبدیل نمی شوند ، دوباره هدف گذاری کردن به شما این اجازه را می دهد تا تبلیغات سایتتان را به بازدید کنندگانتان بعد از این که سایت شما را ترک کردند، نشان دهید.

 • تبلیغات اجتماعی

دیگر زمان فرصت های تبلیغاتی  و تجاری رایگان در Face Book به پایان رسیده اما هنوز فرصت هایی شاید وجود داشته باشد البته در مقابل پرداخت هزینه. البته تبلیغات در Linkdin هم گزینه ی خوبی برای سازماندهی بر روی تمرکز تجاری شماست. از شبکه های مرسوم اجتماعی استفاده نمایید تا کسب و کارتان بیشتر دیده شود.

 •  آگهی در گوگل روی کلمات کلیدی

 آگهی روی کلمات، درواقع موتوری برای پیشرفت و موفقیت در  Google  است که در پشت صحنه و بی سرو صدا مشغول به کار است. شما تنها زمانی موظف به پرداخت هستید که یک نفر بر روی آگهی شما کلیک کند. برای شروع، بهتر است یک اکانت درگوگل بسازید و آگهی – کلمات را در آن امتحان کنید.

جست و جو در بازاریابی رایگان است اگرچه در صورتی که بخواهید آن را خوب انجام دهید بسیار کار وقت گیری خواهد بود و به صورت فوری جواب نخواهد داد. شما باید لغات کلیدی را هدف قرار دهید که مورد پسند گروهی باشد که هدف، قرار داده اید. از شرکت هایی که در زمینه تبلیغات گوگل ادوردز فعالیت دارند، کمک بگیرید.

یک فاکتور بزرگ در رتبه بندی این است که دامنه و صفحه ی مربوط به شما، دارای مرجعیت (Authority) و قابل استناد باشد. بهینه سازی سایت یا همان SEO نیز در رتبه سایت و آسان پیداکردن کسب وکارتان در جستجوگر ها بسیار موثر است پس صفحات سایت تان  را بهینه کنید تا مخاطبان از طریق گوگل و موتورهای جستجوی دیگر شما را براحتی با کلمات کلیدی مدنظرتان، پیدا کنند.

 • بازاریابی تاثیر گذار

برنامه بازاریابی دیجیتال|وب کاربر

راه دیگر برای رسیدن به هدف این است که با سایر شرکت ها شریک شوید. این شراکت قدرت بازایابی را بیشتر می کند و رقابت با کسب و کار شما مشکل خواهد بود و رقبای کمتری خواهید داشت. باید در نظر داشت که این روابط باید برای هر دو طرف سودمند باشد.

 • ایمیل

برنامه بازاریابی دیجیتال|وب کاربر

ایمیل باعث می شود که بهترین بازگشت سرمایه را داشته باشید. لیست ایمیل را باید شما از طریق سایت تان(محتوای اثرگذار)، جذب کرده باشید. با ایمیل مارکتینگ که تخصص بسیار مهمی می باشد، فهرست ایمیل خود را بیشتر کنید و با پیشنهادهای شگفت انگیز، صاحبان ایمیل را، با خود همراه کنید. از لیست های تقلبی ایمیل استفاده نکنید، زیرا آن ها هیچ فایده ای برای کسب و کارتان ندارد.

 • رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی از نظر ایجاد اعتماد در مردم بسیار کاربردی و مهم است. بازدیدکنندگان محتواو رفتار حرفه ای شما را در شبکه های اجتماعی پیگیری می کنند. محتوای پست ها می تواند به طور مرتب تخصص شما را نمایش دهد، از طرف دیگر محتواهای گردآوری شده از تخصص تان، باید بخشی از استراتژی کاری شما باشد.

4 . وب سایت

 • ساده بودن

واقعیت این است که مردم وب سایت را مطالعه نمی کنند فقط یک نگاه اجمالی به آن می اندازند ، بازدید کنندگان تصمیم گیری خود را برای گام بعدی که می خواهند بردارند، در ثانیه ای می گیرند . بنابراین بر روی متون ساده و واضح تمرکز کنید. بهتر است از تصاویر واقعی و معتبر که امکان برقراری ارتباط بیشتری می دهد، استفاده کنید. 

سعی کنید از از چیز های غیرمعمول مثل تعیین جای منوها و مشخصات عجیب سایر سایت ها استفاده نکنید ، چیزی را نمایش دهید که کاربران از شما انتظار دارند. قدم بعدی را تنها با یک حرکت  مشخص کنید یا این که در هر صفحه برای هر عمل یک پاسخ قرار بدهید. در مورد مشخصات و ویژگی های طراحی سایت خیلی باید دقت کرد، برای مثال تصویر اسلایدرها می تواند  به طور چشمگیری باعث کاهش نرخ تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان شود.

 • استفاده از تحقیقات

افراد کمی می دانند که چه طور از بازاریابی دیجیتال در کسب و کارشان، به درستی استفاده کنند. شما می توانید  از بهترین و بالا ترین بازاریابی ها الهام گرفته و برای کار خود از آن استفاده کنید. سعی کنید به عقاید و دانسته های  خود متکی نباشید و تحقیقات را با هدف ارائه اطلاعات و آموزش برای مشتریانتان امتحان کنید. ازبررسی ها و پژوهش های انجام شده برای آزمایش گزینه های رنگ، آرم، تصویر، انتخاب رنگها و دیگر عناصر کلیدی در سایت بهره بگیرید.

شما همچنین می توانید از تیتر های بعضی از کارهایتان برای تبلیغات به عنوان (آگهی- کلمات) استفاده کنید. استفاده از شخصیت ها، سناریو و داستان هایی که برای کاربران اتفاق افتاده است می تواند  به ساختن یک روند مبتنی بر واقعیت کمک کند. و جذاب نیز باشد.

 • بازدیدکنندگان را به عمل وادار کنیم

در مقابل ارائه اطلاعات در سایت، پست در شبکه های اجتماعی، ایمیل های ارسالی و… سعی کیند درخواست های کوچک از مخاطب داشته باشید. یک عمل کوچک انجام دادن برای مشتری، خیلی کار سخنی نخواهد بود ولی او با شما همراه خواهد شد. مثلا دانلود یک فایل آموزشی در مقابل دادن ایمیل، آموزش یک تکنیک در سایت در مقابل ثبت نام در سایت و …

5.استفاده از تکنولوژی صحیح

تکنولوژی صحیح به بلوغ برنامه ی بازاریابی شما بستگی دارد. وقتی شما ساده و با ابزارهای ارزان قیمت شروع می کنید مثل این می ماند که دراطراف وب سایت خود میدان مغناطیسی ایجاد کرده باشید. یک خط مشی یکپارچه  و ساده بسیار به شما کمک می کند. به روز رسانی کردن کسب وکار با تکنولوژی جدید و درست، باعث رشد آن می شود و شما بیشتر در کارها مهارت پیدا می کنید.

6.تنظیم هوشمند رشد اهداف

بیشتر مردم از قرار دادن یک مدل و یا جایگاه به عنوان یک هدف هوشمند، ممانعت می کنند.

زمان های مشخص و مقیاس هایی برای رشد خودتان در نظر بگیرید و دائم خود را با آن مقیاس ها بسنجید. این سنجش باعث می شود، از این  راه برای رسیدن به هدف، مطمئن شوید. اهداف را به بخش های کوچک که هر کدام قابل سنجش باشند، تقسیم بندی نمایید. و پیشرفت ها را ثبت نمایید. یک بررسی واقع بینانه انجام دهید. به نتایج سال جاری نگاهی بیندازید، حال به این فکر کنید که آیا این تغییراتی که شما برای پشتیبانی از رشد هدفتان طرح ریزی کرده اید کافی بوده است یا نه!

 به یاد داشته باشید که شما برای رشد صحیح به جمع کردن اطلاعات از مشتریان هم، نیاز دارید.

7.کمک

دریافت کمک از دیگران می تواند به تسریع روند کمک کند.  مشاوران بازاریابی، تنها برای شرکت های بزرگ نیستند و می توان از آنها هم کمک گرفت. مهم ترین مورد، ارتقای سیستم  بازاریابی با استفاده از انتظارات صحیح می باشد. سعی نکنید کار های غیر ممکن انجام بدید (سعی نکنید آب یک اقیانوس را به جوش در بیاورید ) زیرا جز این که وقت شما هدر شود هیچ کار دیگری از پیش نبردید. با این رویکرد، اولویت بندی برای برنامه ی تان در نظر بگیرید، و بر روی ثبات و ادامه دار بودن سیستم بازاریابی خود تمرکز کنید و برای بهبود بخشیدن آن  تلاش کنید . این روند به احتمال زیاد شامل بهبودی وب سایت شما است.

:: وب کاربر : مقالات بازاریابی اینترنتی ::

پیشنهاد می کنیم، این پُست را هم بخوانید:  4 نکته مهم در سئو کردن سایت
۱۳۹۷/۴/۱۴ ۱۹:۵۶:۰۶

ثبت ديدگاه

ایمیلتان را وارد کنید تا همین الان این فایل آموزشی را دریافت کنید یک فایل، 8 تکنیک و حدود 4 دقیقه مطالعه
مطمئن باشید ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم
از شـما متـشــکریــم . ایمـیـل بـرای شـما ارسـال شــد.شما آماده برای دانلود هستید!
ایمیلتان را وارد کنید تا همین الان این فایل آموزشی را دریافت کنید یک فایل، 5 نکته و حدود 6 دقیقه مطالعه
مطمئن باشید ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم
ایمیلتان را وارد کنید تا همین الان 3 فایل رایگان آموزشی را دریافت کنید، 3 فایل حدود 10 دقیقه مطالعه
مطمئن باشید ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم