هاست یا میزبان و انواع آن ( درس دوم )

هاست چیست؟

بعد از توضیحات مفصل در مورد دامنه (درس اول )، اکنون به فضایی برای قرارگیری اطلاعات شما نیاز است. این فضا را بعنوان هاست یا میزبان وب، میشناسیم.در واقع مانند این است که شما یک کامپیوتر در اختیار دارید تا وب سایت تان روی آن قرار بگیرد. محتوای شما در وب سایت، شامل متن، تصویر، صوت و فیلم خواهد بود پس نیاز به فضایی داریم که این محتوا در آن قرار بگیرد و به دامنه شما متصل باشد.

انواع هاست

  1. هاست یا میزبان مشترک (منابع مشترک)
  2. سرورهای مجازی
  3. سرورهای اختصاصی

در وب سایت های معمولی( شخصی – شرکتی) گزینه اول مناسب است. در خیلی از موارد گزینه هاست اشتراکی بسیار کارآمد و مناسب است. و البته بسیار مرقوم به صرفه نیز می باشد.

در شرایطی که بازدیدکننده نسبتا زیاد دارید مانند دانشگاه، مراکز آموزشی، کسب و کارهای کوچک، سرورهای مجازی، گزینه مناسب تری است.

و اگر یک سایت تجاری یا سازمانی، با حجم اطلاعات و بازدیدکننده های فراوانی دارید طبیعی است باید از سرورهای اختصاصی استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنیم، این پُست را هم بخوانید:  قالب یا پوسته چیست؟ نحوه نصب قالب در وردپرس (درس نهم)

امکانات و منابعی که هاست برای وب سایت فراهم میکند شامل فضای حافظه، مقدار حافظه Ram، پردازنده CPU، پهنای باند و نو ع سیستم عامل آن میباشد. سیستم عامل های هاست ها لینوکس و ویندوز هستند.

که هرکدام برای مدیریت پانل هاست یا میزبان، نرم افزار های خاصی دارند.مثلا اگر شما هاست لینوکس تهیه کنید با نرم افزارهایی مانند Cpanel یا دایرکت ادمین مدیریت میشوند که از نظر ابزار با هم تفاوت دارند ولی ماهیت کار مدیریت پانل و هاست است.

لطفا اگر وب سایت تان، بازدیدکننده ها، مشتریان و محتوای وب سایت برای تان اهمیت دارد، از هاست های رایگان استفاده نکنید.این گونه هاست ها، گذشته از مباحث فنی، از امنیت مناسبی نیز برخوردار نیستند. اگر هزینه کردن برای هاست، خیلی موضوع پیچیده و یا ناگوار است، بهتر است اصلا وارد این حوزه و فضای مجازی نشوید.

نکته مهم در انتخاب هاست

پشتیبانی هاست یا میزبان، بزرگترین و مهم ترین دغدغه صاحبان وب سایت است. تجربه افراد مرتبط با این حوزه را حتما مدنظر قرار دهید. صرفا با تبلیغات مختلف، تصمیم به خرید هاست نگیرید.

پیشنهاد می کنیم، این پُست را هم بخوانید:  گزینه رسانه - داشبورد وردپرس(درس نوزدهم)

شاید به خاطر یک اشتباه در خرید هاست، در آینده مجبور باشید به هاست دیگری وب سایت خود را منتقل کنید. پس از همین ابتدا کمی سخت گیرانه، هاست را انتخاب نمایید.

البته میتوانید دامنه و هاست یا میزبان را اگر از یک جا خرید نمایید. ولی اهمیت بیشتر با انتخاب هاست است که از کجا خرید نمایید.

پیشنهاد می شود در این موارد دو شرکت «پارس پک» و «هاست دی ال» را بررسی نمایید. نقطه تمایز، سرویس پشتیبانی است نه قیمت.

با مشاهده طیفی از مشتریان شرکت ارائه دهنده خدمات هاست نیز ، کیفیت آن ها را بررسی نمایید.

پس از این خرید شما یک گام دیگر هم به داشتن وب سایت نزدیک تر شده اید.

چنانچه نمی خواهید در این موارد خود را درگیر نمایید، میتوانید آن را به شخصی فعال و مطمئن در این حوزه بسپارید.

علی شیرازی/ مردادماه 1395.

 

 

 

 

 

۱۳۹۶/۸/۲۳ ۱۰:۳۹:۵۵

Leave A Comment